Správičky 2 826 Blogy 948 Fórum 53 033

Ako bolo na Developer Days 2007

duracellko - 19.11.2007 8:38 - 14620 views

Tento rok bola akcia Developer Days 2007 zameraná na príťažlivé internetové aplikácie. Ale samozrejme sa niesla v znamení uvedenia Visual Studio 2008.

Tento rok program Developer Days 2007 nevyzeral pre mňa veľmi zaujímavo. Je to preto, že sa orientujem na intranetové aplikácie a všetky prednášky sa týkali viac internetových aplikácií. Ale nakoniec vzhľadom na to, že do konca mesiaca má vyjsť Visual Studio 2008 (teda pre predplatiteľov MSDN), som sa rozhodol navštíviť túto udalosť.

Udalosť sa konala v kine Aupark. Ako na každej akcii, aj tu ma privítali pekné hostesky, dostal som tričko s logom Silverlight a na sedadle v prednáškovej sále ma čakala igelitka s informačnými materiálmi a CD. Prvá prednáška bola úvodná a hovorila o technológiách a produktoch, o ktorých sa hovorilo na ďalších prednáškach. Už pri prvej prednáške začali byť problémy s projektorom, ktorý sa občas odpájal. Ale našťastie sa to dalo zvládnuť. Prednáška začala marketingovým slovíčkom Web 2.0, čo je vlastne motiváciou vzniku nástrojov predstavených v ďalších prednáškach. Potom nasledoval stručný úvod k AJAX, Silverlight, Windows Live Services aj s ukážkou výsledku, teda z pohľadu koncového používateľa. Potom prišla pre mňa najzaujímavejšia časť dňa. A teda nové vlastnosti Visual Studio 2008. Väčšinu vecí som už poznal, ale celkom ma zaujala správa CSS štýlov a hlavne možnosti pre testerov. Hlavne prepracovanosť automatických web-testov, aj keď nikdy som nemal nainštalované Visual Studio Team System Tester Edition, tak neviem porovnať. Potom nasledovalo predstavenie Internet Information Server 7.0. Bol to len stručný úvod, ale deň pred tým som si pozeral záznam z prednášky z MS Fest 2007 zo stránky www.aspnet.sk. Nakoniec boli spomenuté plány do budúcnosti. Niektoré projekty sú len v oddelení Microsoft Research ako napríklad IronPython a Dynamic Language Runtime. Ale niektoré projekty postúpili do komerčnej fázy ako napríklad jazyk F#, ktorý sa má stať v budúcnosti súčasťou Visual Studia.

Ďalšia prednáška bola o technológii AJAX. Túto prednášku robil Miroslav Kubovčík z Microsoft Slovakia, ktorý robí semináre pre vývojárov o pripravovaných produktoch. Tieto semináre sú veľmi dobré, takže aj táto prednáška bola zaujímavá. Spoločnosť mu robil Vít Karas, vývojový inžinier z Redmondu z oddelenia, ktoré vyvíja XML knižnice a všetko okolo toho. Škoda, že neukázal nové možnosti XSLT debugger, ktorý je že vraj vylepšený vo Visual Studio 2008. Táto prezentácia obsahovala len pár slajdov a o to viac sa ukazoval kód. V praxi som ASP.NET AJAX nikdy nepoužil z rovnakého dôvodu, akým končila aj prednáška. Teda že v väčšinou sa každá funkcionalita musí programovať 2-krát (na strane klienta, aj na strane servera) a to predražuje vývoj. V demách bolo ukázané: nová kontrolka ListView v ASP.NET 3.5, tvorba web service pomocou Windows Communication Foundation, ktoré je možné použiť cez JavaScript z klienta a ASP.NET AJAX UpdatePanel, pomocou ktorého je veľmi jednoduché spraviť stránku, ktorá reaguje na udalosti bez úplného postbacku.

Ďalšia prednáška bola o Windows Live Services. Microsoft ponúka rôzne služby napríklad posielanie správ na Live Messenger z webu alebo zobrazovanie máp zo služby Live Earth. A tieto služby môžete využiť aj na svojich stránkach. Jediné, čo ma na tejto prednáške prekvapilo, že tieto služby sú dostupné zadarmo pri počte do 1 mil. požiadaviek za mesiac. Ďalej tu bola spomenutá služba PopFly, ktorá je ešte vo vývoji. Táto služba slúži na tvorbu dynamických stránok z hotových častí. Pričom časti môžu byť napríklad panel o počasí, panel na zanechanie odkazov a podobne.

Po obede nasledovala prednáška o Silverlight. Silverlight je plug-in do prehliadačov, ktorý má podobné možnosti ako Flash. Flash začal ako produkt na tvorbu animácií, teda hlavnou premennou je čas. Avšak Silverlight je podmnožina Windows Presentation Foundation, čo je platforma na tvorbu solídnych desktopových aplikácií. Takže to sľubuje aj dobrý vývoj interaktívnych internetových aplikácií. Grafický návrh aplikácie je napísaný v jazyku XAML a aplikačná logika je napísaná v jazyku JavaScript. Silverlight aplikácie je možné vyvíjať v dvoch nástrojoch Expression Blend a samozrejme Visual Studio. V oboch nástrojoch sa dá aplikácia kresliť aj programovať, ale Expression Blend je lepší na kreslenie a Visual Studio na programovanie. Obidva nástroje dokonca pracujú s rovnakým typom súborov, čiže s Visual Studio projektom. V deme pekne ukázali, že ten istý projekt bol otvorených v Expression Blend aj vo Visual Studio. Nakoniec spomenuli pripravovanú verziu Silverlight 1.1, kde sa bude dať programovať aj v .NET jazykoch a využívať vybraté možnosti CLR.

Posledná prednáška bola o Expression nástrojoch. Existujú 4 verzie. Expression Designer je nástroj na kreslenie vektorovej grafiky, ktorú je možne využiť na webe aj v desktopových aplikáciách. Expression Blend je nástroj na tvorbu Silverlight a WPF aplikácií. Teda hlavne na kreslenie. Expression Web je nástroj na tvorbu webov. Expression Media slúži na katalogizáciu multimediálnych súborov, pričom podporuje veľké množstvo formátov.

Nakoniec nasledovalo odovzdávanie dotazníkov a otázky a odpovede. Lenže na plátno začali premietať hru Halo 3, tak otázok nebolo veľa. A posledným bodom bolo losovanie XBOX 360. Teda úplne posledným bodom bolo, že som vyšiel von a zistil, že sa vonku roztrhlo vrece zo snehom.

Z akcie som si odniesol DVD s trial verziami Expression nástrojov a PowerPoint prezentáciami. Ďalej vhod padol vytlačený tutorial k Silverlight s ukážkami kódov.


Rasťo Novotný

Microsoft Certified Professional Developer: Web Developer

Programovať som začal vo Visual Basic ešte verzia 3.0 (ale aj VBA pre MS Office) a pokračoval som až do verzie 6.0. Potom som sa preorientoval na platformu .NET, kde pracujem s oboma jazykmi C# aj VB. Tu robím desktopové aj webové aplikácie, ale aj webové služby.

Článkov: 5, Správičiek: 35, Príspevkov vo fóre: 529, Príspevkov v blogu: 35, Bodov: 5395
Najaktívnejší č.: 15
Profil používateľa

Reakcie

# developeri 19.11.2007 14:53:33

Az na poslednu prednasku sa mi to pacilo, ta moc s vyvojom nemala

Co ma ale zarazilo bolo pocet ludi, viacero peknych bab, starsich panov i dam, deti, proste ludi, co maju od vyvojarov daleko

# DevDays2007 20.11.2007 17:31:22 michal

Ano presne to sa tam dialo akurat si este zabudol spomenut, ze 3. prednasajuci nebol vobec pripraveny a to by som od Microsoft prezentacie necakal. Bola to pre mna fakt facka! Kazdopadne VS 2008 je super a velmi mi pomoze hlavne pri debugovani javascriptu (+ intelisence javascriptu je pokrokova...)

# Russev 22.11.2007 15:36:01

No, ako som bol uz pisal inde (http://mifko.aspweb.cz/Article.aspx?ArticleId=179), prednaska pana Russeva fakt nestala za nic.

Ako spomenul Michal vyssie, to by clovek od Microsoft prezentacie necakal, a uz vobec nie od cloveka, ktory donedavna ucil na vysokej skole.

Celkovo, akcia to bola nic moc. Niekoho mohlo oblbnut tricko a bageta, ale to je asi tak vsetko ;)

# Microsoft je uz ako cinania 23.11.2007 16:31:24 turand

jj, ale musim uznat ze tie zatazove testy urobili na mna dojem. A ta bageta tiez padla vhod, lebo som bo strastne hladny a aj dve kavy, lebo som predtym takmer nespal. No a ked som na intrak doniesol nejake reklamne predmety od MS, tak spolubyvajuci trefne poznamenal, ze MS sa zacina podobat cinanom. Vyraba lacne pera a tricka :)

# prezentacia silverlight 1.12.2007 22:46:27

Pan Russev podla mna na tej prednaske totalne tapal (a to vonkoncom nehovorim o jeho nemikrofonickom a logopedom zanedbanom oralnom prejave). Mozno len nemal svoj den alebo je zvyknuty na inu uroven prednasok a prezentacii (FHI EUBA ;-)

Inak bolo tiez celkom funny neustale vypadavanie projektora...

Aby som to ale zhrnul: buduci rok sa urcite tohoto eventu nezucastnim.

Pridať reakciu

Titulok:
Meno:
Url:
Koľko je 22 + 4?
(ochrana proti spamu)
Komentár:

Najaktívnejší užívatelia
1. 48800 b. photo xmhlxzybzzyq998
2. 48110 b. photo bfdgfdhfdhfd06
3. 42045 b. photo pmpindia123
4. 37835 b. photo vlko
5. 21520 b. photo T
6. 15965 b. photo spigi
7. 15450 b. photo Anonymous
8. 11120 b. photo dudok
9. 9780 b. photo Liero
10. 8830 b. photo quickydocs