Správičky 2 826 Blogy 948 Fórum 53 033

Lenovo IdeaPad Yoga - notebooky prestanú exitovať

Liero - 24.1.2012 0:37 - 5604 views

Lenovo predstavil na výstave CES 2012 nový koncept hybridného tableto-notebooku. Tento koncept sa mi pozdáva najviac zo všetkých konvertibilných zariadení. http://www.youtube.com/watch?v=I9BfpAG3w8w Spomínam ho aj preto, že krásne vystihuje velký segment, na ktorý je cielený Windows 8 a kde zatiaľ nemá konkurenciu.

Lenovo predstavil na výstave CES 2012 nový koncept hybridného tableto-notebooku. Tento koncept sa mi pozdáva najviac zo všetkých konvertibilných zariadení.

http://www.youtube.com/watch?v=I9BfpAG3w8w

 

Spomínam ho aj preto, že krásne vystihuje velký segment, na ktorý je cielený Windows 8 a kde zatiaľ nemá konkurenciu.
Dnes notebook s touchscreenom nemá význam, lebo sučastný softvér nieje prispôsobený ovládanie dotykom. Rovnako ako kupovať klávesnicu za 100 eur na tranformera sa neoplatí, lebo android nieje operačný systém, na ktorom by sa dalo produktívne pracovať, teda mať spustený excel, outlook, visual studio a photoshop,(moja typická konfigurácia)

A ked tu už budeme mať Windows 8 a vela aplikácíí, ktoré sa budú dať ovládať dotykom, kto si kúpi notebook, ktorý sa nebude dať použiť ako tablet? Kto sa bude touchpadom triafať na rôzne hyperlinky a scrollbary, ked to môže urobiť oveľa pohodlnejšie - dotykom? Kto bude používať skratku ctrl+mousewheel, ked zoomovať može dvoma prstami a zároven aj scrollovať? Kto sa bude chcieť nechať pripraviť o státisíce aplikácii, ktoré budú určené na ovládanie dotykom?

Dotyk navyše otvára nové možnosti. Robil som teraz napríklad ovládanie PTZ kamery do videokonferenčného softvéru. Prvý pokus boli tri slidre, pre pan, tilt a zoom pod oknom s obrazom z kamery. Druhý pokus bolo iba okno s obrazom z kamery, kde sa pohybom prsta otacala aj kamera (pan, tilt) a zoom dvoma prstami si už viete domyslieť

Netvrdím, že touchscreeny nahradia myš, ale určite ju doplnia, čím sa otvára nový segment.
Myslím si, že takéto zariadenia, ako Yoga postupne vytlačia notebooky, tak ako bude ich cena klesať, Nevidím žiadnu prekážku, aby a tak nestalo.

iOS a Android sú zariadenia určené na ovládanie výlučne dotykom, čiastočne možno hlasom. Do iOS myš asi nepribudne, lebo tým by sa z neho stal druhý OS X a úplne by sa poprel jeho doterajší charakter. A naopak, zatial nevidím žiadne náznaky, že by toho, že by OS X bol prispôsobený pre touchscreeny. Bola by to podla mna hlúposť. Z toho mi ale vyplýva, že Microsoft má obrovskú konkurenčnú výhodu - jediný operačný systém schopný využiť potenciál moderných notebookov.

And the moral of this story is:
Vsetkých tabletov sa spolu predalo do 50 miliónov. Len licencíí na Windows 7 sa predalo viac ako pol miliardy, z toho vačsina na notebooky. Pri windows 8 sa dajú očakávať podobné čísla. Takže, ak rozmýšlate, či sa oplatí portovať existujúcu aplikáciu z iPadu na windows 8, prípadne napísať novú metro aplikáciu, tak tieto čísla hovoria dosť jasne. Okrem toho prepásť príležitosť byť na marketplace ako prvý a teda sa zadarmo objaviť v mnohých recenziách a videách na youtube, by bolo škoda.

Takže pohnite mozgami, prídte s originálnymi nápadmi, makajte na nich, investujte do nich čas aj peniaze, lebo lepšia príležitosť už nebude!


Daniel Turan

MCPD Web Developer, Certified Avanade SCRUM Professional Developer;
WPF, Silverlight, Windows Phone, Windowse Store app developer,
TypeScript, JavaScript

Článkov: 1, Správičiek: 96, Príspevkov vo fóre: 1560, Príspevkov v blogu: 0, Bodov: 9780
Najaktívnejší č.: 9
Profil používateľa

Reakcie

Pridať reakciu

Titulok:
Meno:
Url:
Koľko je 22 + 4?
(ochrana proti spamu)
Komentár:

Najaktívnejší užívatelia
1. 48800 b. photo xmhlxzybzzyq998
2. 48110 b. photo bfdgfdhfdhfd06
3. 42045 b. photo pmpindia123
4. 37835 b. photo vlko
5. 21520 b. photo T
6. 15965 b. photo spigi
7. 15450 b. photo Anonymous
8. 11120 b. photo dudok
9. 9780 b. photo Liero
10. 8830 b. photo quickydocs